Przyprawy i zioła dla naszego zdrowia
Kurkuma
Ta przyprawa o złotawym zabarwieniu, która dodawana jest do prawie każdego indyjskiego posiłku jest niezwykle wartościowa dla naszego zdrowia. “Ma ona silne właściwości lecznicze. Przeciwdziała rozwijaniu się komórek nowotworowych, dzięki czemu zapobiec można wielu rodzajom raka” mówi specjalista od żywienia z Bombaju, Naini Setalvad. Przeciwzapalne właściwości tej przyprawy zmniejszają obrzęki. „Uważa się również, że kurkuma zapobiega chorobie Alzheimera i redukuje ból towarzyszący artretyzmowi”, dodaje dietetyk z Bombaju, Maithili Pashtekar. Kurkuma działa również jako środek przeciwutleniający, obniżając poziom cholesterolu.
Cynamon
Cynamon dodawany jest często do kaw oraz deserów. Uważa się, że obniża on poziom cukru we krwi. „Przyprawa ta zawiera przeciwutleniacze, która pozwalają na obniżenie poziomu złego cholesterolu” informuje Naini. Mamy też dobre wieści dla kobiet – uwzględniając cynamon w swojej diecie, możliwe jest zmniejszenie bolesności miesiączek.
Imbir
Stary, dobry cukierek imbirowy od zawsze jest niemal natychmiastowym lekarstwem na chorobę lokomocyjną oraz łagodzi nudności. Przyprawa ta potrafi jednak zdziałać o wiele więcej. “Polepsza ona procesy trawienne i zapobiega problemom żołądkowym, takim jak wzdęcia” stwierdza Naini. Wiele osób uważa również, że imbir reguluje przepływ krwi w organizmie, dbając o odpowiednie jej ciśnienie.
Bazylia
Bazylia lub „tulsi” uważana jest za doskonały środek wspomagający walkę ze stresem, jako że, jak mówi Maithili “obniża ona poziom serotoniny”. Aby zwalczyć niestrawność, bóle głowy oraz gorączkę, wystarczy wypić herbatę z zaparzonych liści bazylii oraz imbiru. Żucie liści tej rośliny umożliwia także zmniejszenie intensywności symptomów zapalenia oskrzeli oraz astmy.
Czosnek
Przyprawa ta obniża ryzyko wystąpienia nowotworów. Co więcej, wedle Naini’ego “pomaga także obniżyć poziom złego cholesterolu oraz utrzymać na właściwym poziomie ciśnienie krwi.” Czosnek ma również właściwości antybakteryjne i sprawdza się doskonale w przypadku, gdy konieczne jest oczyszczenie zatok. „Czosnek ułatwia trawienie żelaza oraz białka” stwierdza Maithili. Wspomniana przyprawa jest również silnym przeciwutleniaczem, który chroni ciało przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Kminek
Sproszkowany kminek zmieszany z wodą, solą oraz cytryną, jest jednym z najlepszych środków na walkę z rozwolnieniami. „Kminek działa również jako środek oczyszczający krew i jest doskonałym środkiem leczniczym w przypadku problemów żołądkowych” informuje Naini. Z uwagi na tworzenie przyjemnego uczucia orzeźwienia, przyprawa ta dodawana jest do większości drinków i soków podawanych latem.
Gorczyca
Ziarna gorczycy hamują rozwój komórek nowotworowych. Maithili stwierdza, iż „Gorczyca charakteryzuje się również właściwościami przeciwzapalnymi i polepsza jakość snu u kobiet przechodzących menopauzę”. Przyprawa ta łagodzi także nasilenie symptomów astmy oraz obniża ciśnienie krwi.
Szafran
Szafran zaliczyć można również do grona silnych przeciwutleniaczy. Według Naini’ego “Jest on uważany za środek antydepresyjny, który dodatkowo stosowany jest przy leczeniu problemów zdrowotnych z pęcherzem, wątrobą oraz nerkami.” Niewielka ilość szafranu w herbacie pomoże nam stanąć na nogi po przebytym przeziębieniu. Szafran charakteryzuje się również właściwościami przeciwbakteryjnymi oraz przeciwzapalnymi. Ulgę przynosi także wcieranie szafranu w dziąsła.
Kardamon
Przyprawa ta znana jest też pod nazwą „elaichi”. Jest ona niezwykle efektywna w łagodzeniu skurczów żołądka. Uważa się także, że kardamon leczy również inne problemy brzuszne, takie jak wzdęcia czy nadmierna kwasowość. Naini sugeruje „Przyprawa ta polepsza efektywność pracy płuc”. Zgodnie z poradą indyjskiego dietetyka, podgrzać należy wodę, a następnie dodać do niej liście mięty i kardamon – pozwoli to na pozbycie się uciążliwej czkawki.
Mięta
Mięta lub „pudina” znana jest jako naturalny lek zwalczający symptomy dolegliwości zwanej jelitem drażliwym. Charakteryzuje się również działaniem antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Co więcej, olejek miętowy wcierany w czoło pozwala złagodzić bóle głowy. Pasta przygotowana na bazie mięty, aplikowana na wypryski skórne może skutecznie je wyleczyć.